Warsztaty dla szkół
Jeśli chcesz połączyć zabawę z edukacją i sprawić, aby Twoje lekcje były ciekawsze, przyjedź do nas.
Nasze zajęcia z edukacji przyrodniczo–leśnej przeznaczone są dla dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół.
Zajęcia uwrażliwiające uczestników na piękno przyrody i wpływ człowieka na środowisko–las.
OFERTA CAŁOROCZNA
"Od ziarenka do bochenka" Warsztaty piekarskie
Uczestnicy dowiadują się, jak wygląda proces powstawania chleba. Zapoznają się z każdym etapem od zasiewu zbóż, przez pracę młynarza do wypieku pieczywa. Poznają też różnicę między poszczególnymi ziarnami i mąkami.
Każdy uczestnik będzie miał niepowtarzalną okazję na uformowanie własnego, unikatowego chlebka z ulubionymi dodatkami.
"Domowa kolorowa pizza" Warsztaty kulinarne
Uczestnicy warsztatów mają okazję przygotować swoją własną pizzę, dobrać dodatki, a przy okazji wysłuchać ciekawostek na temat wypieku pizzy oraz jej pochodzenia.
Drugim punktem warsztatu jest spacer edukacyjny w lesie "Śladami zwierząt". Jakie ślady na piasku zostawia sarna, a jakie lis? Jaki szkodnik niszczy nasze drzewa? Czyim przysmakiem są szyszki? Odpowiedzi na te pytania zna każdy uczestnik naszego warsztatu.
"Laboratorium doświadczeń" Warsztaty naukowe
Wyjątkowe zajęcia polegające na przeprowadzaniu doświadczeń, wspólnej zabawie i pracach manualnych, a to wszystko pod czujnym okiem wykwalifikowanego inżyniera chemii.
Wspólnie sprawdzimy, czy woda ma "pecha" i jaką ukrywa moc.
Każdy uczestnik otrzyma specjalistyczny strój na czas trwania zajęć. Najlepszy naukowiec otrzyma niespodziankę.
"Leśny świat w miniaturze" Warsztaty przyrodnicze
Podczas zajęć uczestnicy zdobywają wiedzę o pięknej Dolinie Baryczy, poznają charakterystyczną dla obszaru faunę i florę, w tym gatunki i obszary chronione.
Naszą przygodę rozpoczniemy od spaceru edukacyjnego, podczas którego dowiemy się, czym jest biosfera, jaką rolę odgrywa w niej energia słoneczna i materia.
Ostatnim etapem jest skonstruowanie mikroskopijnej biosfery, czyli naszego własnego miniaturowego świata w szklanym słoju.
"Leśne SPA" Warsztaty naukowe
Podczas warsztatu zagłębimy się w świat naturalnych kosmetyków, które każdy może wykonać samodzielnie w warunkach domowych.
Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję na stworzenie własnego mydełka z naturalnymi dodatkami i soli do kąpieli.
Warsztaty to również wyjątkowa forma odprężenia wśród kolorowych mydełek, pięknych zapachów i delikatnych płatków kwiatowych z Doliny Baryczy, nie zabraknie również ciekawostek na temat naturalnych olejków, i ich działania na organizm człowieka.
Warsztaty "Pachnący dom, pachnąca szafa"
Ten warsztat szczególnie polecamy na Dzień Mamy. Uczestnicy wykonają kilka wyjątkowych zawieszek zapachowych, wykonanych z wosku sojowego i prawdziwych kwiatów oraz przypraw. Takie ozdoby będą estetyczne, trwałe oraz intensywnie pachnące, lecz nie drażnią zmysłów.
Podczas naszych zajęć szczególny nacisk kładziemy na aspekty klimatyczne: rolę konsumenta w zmianach klimatycznych oraz sposoby dbania o środowisko naturalne (segregacja odpadów, odnawialne źródła energii, zero waste).
Naturalny i przyjemny aromat, jaki uwalniać będzie się z naszych małych dzieł sztuki, pozytywnie wpłynie na nasz nastrój.
"Dzika kuchnia" Warsztaty kulinarno – przyrodnicze
Podczas warsztatu uczestnicy zagłębią się w magiczny świat lasów i łąk, poznają roślinność runa leśnego, dowiedzą się, czy wszystkie napotkane rośliny można zbierać i do czego je użyć.
W części warsztatowej zadaniami uczestników będą: przygotowanie własnego zielnika oraz zdrowej sałatki, której składnikami będą dary lasu i naturalne, lokalne wyroby.
"Kropla drąży skałę" Warsztaty naukowe
"Kropla drąży skałę" to gra, która przenosi uczestników w świat zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnych postaw względem środowiska przyrodniczego. Celem gry jest pokazanie graczom, iż najważniejsza jest współpraca i to ona może prowadzić do największego sukcesu oraz jak ważne dla klimatu naszej planety są nasze codzienne nawyki – poznając niewłaściwe zachowania, jesteśmy w stanie je zmienić, tym samym wpłynąć na los naszego regionu i całej Ziemi. Drugim punktem warsztatu jest spacer edukacyjny w lesie, gdzie uczestnicy sami wskażą oznaki zmian klimatycznych oraz ich skutki, które wpływają na funkcjonowanie żywych organizmów.
WARSZTATY SEZONOWE
"Święto pieczonego ziemniaka" Warsztaty kulinarno-przyrodnicze
Wyjątkowe zajęcia, podczas których uczestnicy poznają etapy uprawy ziemniaka. Udział w tradycyjnych wielkopolskich wykopkach to tylko jeden z punktów "ziemniaczanej przygody",
Odpowiedź na pytanie "jak to było kiedyś?", uczestnicy poznają podczas prezentacji w naszym kąciku tradycyjnych maszyn rolniczych.
Na koniec pyszną ucztę zapewnią wspólnie upieczone w ognisku ziemniaki w towarzystwie wielkopolskiego gzika.
"Piernikowe szaleństwo" Warsztaty kulinarne
Każdy z nas pamięta zapach pierników unoszący się w kuchni… Ten aromat to sygnał, że dużymi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.
W naszym cudownym Folwarku położonym na skraju lasu dzieci mogą wykazać się swoją niezwykłą kreatywnością i talentem, dekorując nie tylko domowe pierniki, ale też ulepić bałwana lub nawet igloo jeśli warunki będą nam sprzyjać.
Podczas warsztatów dzieci własnoręcznie wykroją pierniki, które po upieczeniu udekorują licznymi gwiazdeczkami, perełkami i kolorowymi lukrami. W czasie pieczenia pierników wspólnie zaśpiewamy kolędy i przygotujemy bożonarodzeniową ozdobę.
"Wielkopolska Wielkanoc" Warsztaty kulinarno-przyrodnicze
Nasza Wielkanocna odsłona warsztatów posiada dwa warianty do wyboru: warsztat kulinarny "Mój pierwszy wielkanocny Mazurek" oraz warsztat artystyczny "Poznajemy wielkopolskie tradycje i obrzędy", w każdym wariancie na uczestników przygotowana jest moc atrakcji.
Obydwa warianty obejmują wykonanie ekologicznej ozdoby, którą każdy uczestnik zabierze ze sobą oraz zabawę w ogrodzie w poszukiwaniu czekoladowych niespodzianek.
Oferta edukacyjna dla szkół i przedszkoli
Oferujemy warsztaty, które łączą edukację z zabawą. Wśród nich znajdują się:
- warsztaty łucznicze, gdzie uczniowie mogą nauczyć się podstaw strzelania z łuku pod okiem doświadczonych instruktorów,
- warsztaty kowalskie, gdzie dzieci mają okazję poznać tajniki kowalstwa, obserwując pracę kowala i ucząc się podstawowych technik,
- wypiek chleba pozwala młodym ludziom zrozumieć, jak powstaje ten codzienny produkt, a także samodzielnie upiec własny bochenek,
- edukacja przyrodniczo-leśna to doskonała okazja do poznania lokalnej flory i fauny, a także zasad ochrony środowiska.
Każde z tych zajęć jest nie tylko edukacyjne, ale także pełne zabawy i niezapomnianych wrażeń.